Od posledního kopu do míče v polovině listopadu utekla krátká doba a byl tady advent. Díky aktivní

práci kulturní komise při obecním zastupitelstvu Obce Záhoří se uskutečnilo několik adventních akcí.

Mezi ně patřila výroba adventních věnců, jejich svěcení, slavnostní rozsvícení vánočního stromu na

návsi v Horním Záhoří. Významné bylo i tradiční předvánoční setkání seniorů, které mělo mezi

přítomnými velký ohlas. Pak nastal vánoční čas a s ním spojené rozdávání dárků před rozsvíceným

stromečkem. Tradice zakořenila i v Dolním Záhoří, kde se v kapličce zpívaly vánoční koledy. Konečně

nastal poslední den v roce, kdy vypuklo silvestrovské veselí. V Záhoří nesměl chybět fotbálek, ke

kterému nastoupili sportovci v hojném počtu. Je to tak malinko po vzoru pražských“S“ – Sparty a

Slavie. Ve čtvrtek v mrazivém dopoledni nastoupili fotbalisté dvou záhořských týmů proti sobě

k tradičnímu silvestrovskému zápasu. Přítomní byli rozděleni do dvou družstev, z nichž jedno tvořili

hráči „A“ týmu a druhé jeho rezerva. Zápas před malou diváckou kulisou všechny bezesporu zaujal,

ale rozjížděl se pomalu. Sice už ve 4. minutě zahrával „A“ tým Václavem Volfem rohový kop, ale jeho

spoluhráči z něj nic nevytěžili. V 7. minutě se zaskvěl brankář „A“ týmu Michal Kápl, který bravurně

zneškodnil hlavičku Blažka. Za tři minuty utekl zprava Hanus, z úhlu vypálil, ale brankář Michal Kápl

byl u tyče včas. Hráči „B“ týmu byli věkově mladší, než jejich soupeř, měli i více šancí, ale přetavit je

ve vedoucí gól nedokázali. Naopak Radek Opava, tvrdě vypálil, ale jeho střela jen o decimetr minula

levou tyč Řeřichovy branky. Prokřehlí diváci čekali na první gól až do 20. minuty. Blažkův centr přistál

na hlavě Martina Kvěcha a „béčko“ vedlo 0 : 1. Po změně stran ve 28. minutě fauloval Jan Volf ve

vápně Martina Kvěcha a mladíček Václav Kápl penaltu bezpečně proměnil – 0 : 2. Dvougólové vedení

hráče „B“ mužstva uklidnilo, jenže jejich soupeř prahl po kontaktním gólu. Naopak na druhé straně

Hanus přesným pasem našel Marcela Sochora, ale ten branku přestřelil. Fotbalisté „B“ týmu měli

stále více ze hry, z výhodné pozice Martin Kvěch dobře vypálil, ale brankáře Kápla nepřelstil. Ve 38.

minutě Zach obdržel přesnou přihrávku od Sovy, ale zamířil vedle. V závěru zápasu se snažili hráči „A“

mužstva alespoň upravit nepříznivý vývoj utkání, ale precizní obrana soupeře jim nic nedovolila. A tak

hráči se „B“ týmu radovali z vítězství, které tentokrát nebylo tak důležité.

Sestavy mužstev:

Záhoří „A“ : Michal Kápl, Václav Volf, Pavel Kápl st., R. Matějček, J. Opava, R. Opava, Filip, Černý,

Souček, Michal Kvěch, Hauser, L. Pícha.

Záhoří „B“ : Řeřicha – Jakub Volf, Sova, Železný, Hanus, M. Sochor, Pavel Kápl ml., M. Zach, S. Zach,

Martin Kvěch, Smetana, Blažek, Václav Kápl.

Rohy: 3 : 7, rozhodčí Karas, přihlíželo 33 diváků.

Po skončení zápasu čekalo na hráče i příznivce malé občerstvení, které připravila Radka Káplová.

Nebyla to dobrá podzimní sezóna, ví předseda fotbalového klubu Václav Hauser a dodává: „Na celý

letošní rok, špatné jaro a ještě horší podzim rádi vzpomínat nebudeme. Šlo totiž o nejméně úspěšný

rok za několik desetiletí. Pokud se nám podaří získat posily, ještě není nic ztraceno. Všem je nám

zcela jasné, že s podzimním kádrem, který by pokračoval i na jaře, se náš tým v krajské soutěži

neudrží. Pád do okresního přeboru po padesáti letech by značně pošramotil bohatou tradici

záhořského fotbalu. Záhořský fotbal neprožívá šťastné časy. Jak je vidět, stačí jen jedna nepodařená

sezona a veškerá práce přijde nazmar. K podzimním výkonům naší rezervy nemám připomínek. Hráči

se snažili a dokladem toho je druhé místo po podzimní části soutěže. Nemohu zapomenout ani na

naši mládež, která se staví k fotbalu také kladně.

Máme se čím pochlubit: „Ozdobili jsme vánoční strom na návsi v Horním Záhoří, říká starosta obce

Petr Kápl. Čtenáři Píseckého deníku pak hlasovali v anketě na webových o nejkrásnější vánoční strom

na Písecku. Náš vítězný strom získal 3844 hlasů. Za námi skončil stromek z Ostrovce a třetí místo

získal strom z Protivína. O vánočních svátcích měla naše mládež i dospělí možnost si zabruslit na

zimním stadionu v Písku. Dále všechny pozval na Nový rok od 17.00 hodin novoroční ohňostroj. Petr

Kápl také oznámil všem fotbalistům, že první trénink se uskuteční v tělocvičně v pátek 15. ledna 2016

a 16. ledna vyběhnou sportovci do terénu nabírat kondici.

Většinou, když hodiny na záhořské věži oznámí poledne, přítomní si popřejí. Podobně tomu bylo i

tentokrát. Hodně zdraví, které je ke sportu potřebné a také štěstí při fotbalových zápasech. Poté

všichni se rozjeli do svých domovů, aby si společně se svými blízkými zahájili silvestrovské veselí.