OSLAVA 50.VÝROČÍ SE VYDAŘILA !

OSLAVY  50. LET  ORGANIZOVANÉHO  FOTBALU  V ZÁHOŘÍ

Záhoří – přišel den, na který příznivci fotbalu v Záhoří netrpělivě čekali. V sobotu 25. června se na místním hřišti uskutečnily oslavy 50 let organizovaného fotbalu a byly opravdu důstojné, jak po stránce sportovní, tak i společenské. Pořadatelé pozvali fotbalisty, kteří reprezentovali obec v minulosti, stejně tak i současné hráče a mnoho dalších příznivců. Účast na oslavách byla mohutná, vždyť přišlo 400 diváků, kteří shlédli tři fotbalové zápasy. Současně se konalo pro děti zábavné odpoledne, takže i ti malí si přišly na své.

Mezi prvními pozvanými hosty se objevil pan Karel Čabrádek, velký příznivec fotbalu a autor námětu k filmu Kožené slunce, který návštěvníci mohli shlédnout ve večerních hodinách po skončení zápasů.

Jako první se na záhořském trávníku objevili starší žáci místního Sokola, kteří si zahráli fotbal s žáky Bernartic. Před úvodním hvizdem proběhla malá slavnost, při které předseda OFS v Písku pan Martinec předal starším žákům medaile a krásný pohár za 3.místo, které obsadili v okresním přeboru Písecka.

SOKOL  ZÁHOŘÍ  -  SOKOL  BERNARTICE    10:2  (5:1)

Starší žáci převyšovali svého soupeře ve všech herních směrech a obdařili bernartické žáky deseti brankami, na kterých se podíleli 4x Jan Zámečník s Danielem Sochorem, další dva góly zaznamenal Fučík.

Rozhodčí Kokta. Skóre se postupně vyvíjelo takto: 3:0, 3:1, 9:2 a 10:2.

Sestava Záhoří: Podr – Pecka, Jamburová, Čapek, Fučík – Zámečník, Šabek, Hais – D. Sochor, Hejra, Blažek. Trenér František Podr.

Po krátké přestávce skončenho mládežnického utkání vyběhli na hrací plochu fotbalisté Záhoří, kteří v letech 1984 – 1986 startovali v krajském, tehdy oblastním přeboru Jihočeského kraje proti výběru Písku, kde v hojném počtu startovali většinou bývalí hráči Semic.

SOKOL  ZÁHOŘÍ  -  VÝBĚR  PÍSKU   5:3  (4:1)

Úvod utkání patřil hostům, jenže z prvního gólu se radovali Záhořští. Ten přišel v 8. min., když bývalý záhořský hráč a později i trenér Mir.Laňka obešel dva protihráče a otevřel skóre tohoto utkání – 1:0. Za dvě minuty už to bylo 2:0, to na Krejčiříkův trestný kop si výborně naskočil Petr Kopřiva a nedal Keclíkovi  vyniknout. Ve 12. min. písecká obrana propadla, Opava šel  sám na brankáře Keclíka, ale ten mu ve skórování zabránil. Písečtí se stále snažili o střelbu, jenže pokusy Dovína, Slabého i Vnuka minuly Šmerdovu branku.

Ve 28. min. konečně uspěli i Písečtí, když Pelikán fauloval a Rokos z trestného kopu snížil na 2:1. Ve 30. min. se záhořský Opava ocitl před brankářem Keclíkem, ale trefil jen dobře postaveného píseckého gólmana. Ve 37. min. Petr Kápl prošel až do píseckého vápna a s ledovým klidem zvýšil na 3:1. Za dvě minuty to byl znovu Petr Kápl, jenže s jeho jedovatou střelou si Keclík s obtížemi poradil. Dvě minuty před přestávkou utekl zleva Opava, jeho zpětnou přihrávku zúročil Mir. Krejčiřík ve čtvrtý gól 4:1.

Po změně stran začali aktivněji Písečtí a snažili se s nepříznivým vývojem utkání ještě něco udělat, jenže dvě ideální možnosti nevyužili. Naopak ve 44. min. Opava utekl po levé straně, kde uviděl zcela volného Brodackého, který nesobecky přepustil míč Petru Kopřivovi a bylo to už 5:1. A když nádhernou Pelikánovu střelu zlikvidoval Keclík, tak Záhořští zvolnili a dovolili soupeři dvakrát skórovat. V 50. Min. byl před záhořským vápnem nedovoleně zastaven Rokos a sám postižený šikovným trestným kopem zmohl veterána Šmerdu – 5:2.

V 53. min. zahráli Záhořští v tísni na roh a po Poncarově zahrání Liška hlavou upravil na konečných 5:3. V závěru se ještě písečtí nadechli k ofenzivě, ale Kácu i Peterku Šmerda vychytal. Blízko k šestému gólu byli naopak Záhořští, po Opavově střele zazvonila levá tyč Keclíkovy branky, a tak už se skóre nezměnilo.

Rohy: 5:4, bez karet rozhodoval Bašta.

Sestava Záhoří: Jar. Šmerda – Petr Kápl, Pavel Kápl, Radek Kápl, Krejčiřík, Laňka, Opava, Pelikán, Brodacký, Kopřiva, Pecka, Kašpar, Jambura.

Sestava Písku: Keclík – Písecký, Dovín, P. Zeman, Rokos, Souhrada, Slabý, Lindaur, Kukrál, Káca, Liška, Ponacar, Bečvář, Kučera, Štrobl, Vnuk, Peterka.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Po zápase Petr Kápl vyhlásil zasloužilé hráče a činovníky, kteří se velkou měrou podíleli v minulosti na rozvoji záhořského fotbalu. Pamětní listy a věcné dary předal starosta obce pan František Valvoda a předseda oddílu Václav Hauser.

Pak přišel zlatý hřeb dne a ke střetnutí nastoupilo současní hráči Sokola Záhoří proti současným i bývalým hráčům českého a slovenského ligového fotbalu. Před tímto zápasem předal předseda OFS Písek p. Martinec čestnou plaketu za přínos záhořského fotbalu.

Poté se současní hráči rozloučili s Petrem Káplem, který ukončil svoji fotbalovou činnost v A-týmu Záhoří, darováním dresu s číslem 16.

Slavnostní výkop provedl pan Karel Čabrádek.

SOKOL  ZÁHOŘÍ  -  SOUČASNÍ  I  BÝVALÍ  LIGOVÍ  HRÁČI   4:10  (0:4)

Výše uvedený zkušený výběr předvedl divákům kvalitní fotbal a rozhodně se jim musel líbit. I když se hrálo jen pro pobavení, přesto do jejich řad klid přinesl hned úvod utkání, kdy v rozmezí dvou minut šli do dvougólového vedení. Ve 3. min. předvedl Koukal ml. parádní kousek a bylo to 0:1. V 5. min. Štochl, ač tísněn Bláhou pohotově zvýšil na 0:2.

První střelu na Flaškovu branku vyslal až ve 12. min. Volf, kterou gólman kryl. V 15. min. Vozábal obešel tři bránicí hráče, pohotově vystřelil a záhořský brankář byl bez šance – 0:3. Za dvě minuty záhořský Alexandr prověřil Flašku, ten stál na správném místě. Do čtyřgólového vedení poslal výběr Tichý, když prošel až do vápna a jeho střele Michal Kápl jen přihlížel – 0:4.

V závěru první půle převzali iniciativu Záhořští, vypracovali si několik šancí, ale jejich hráči nemířili přesně. Bláhova pumelice šla nad a Sup, ač sám před brankářem dal neuvěřitelně vedle.

Do druhého dějství nastoupil místo Michala Kápla do branky Novotný. Hned na začátku měli dvě možnosti Záhořští, po centru Malého zamířil Sup hlavou vedle a poté Flaška vyrazil bombu Martina Kvěcha na roh. V 53. min. naopak si Vozábal doslova vychutnal tři záhořské obránce a přesnou střelou k tyči navýšil skóre na 0:5. První domácí zásah obstaral Martin Kvěch v 55. Min., když převzal přesnou přihrávku od Němce a zamířil přesně ke vzdálenější tyči – 1:5. Za další dvě minuty  to bylo po akci Koukala ml. 1:6.

V 60. min. stálo na straně soupeře velké štěstí, to Martin Kvěch orazítkoval levou tyč Flaškovy branky. V 67. Min. soupeř dokonale rozebral záhořskou obranu a po střele Tichého Novotný kapituloval – 1:7. V 67. Min. Koukal ml. svůj samostatný únik zakončil přesnou střelou, na kterou Novotný nedosáhl – 1:8. V 71. Min. Martin Kvěch střelou z hranice vápna rozvlnil soupeřovu síť – 2:8.

V 74. Min. už měli hosté k dobru náskok sedmi gólů a o devátou branku se zasloužil svým hattrickem Tichý – 2:9. V 76. Min. Sup přešel přes dva protihráče a snížil na 3:9. V 85. Min. po chybném zásahu Malého, který si dal vlastní branku to bylo 3:10. Za minutu Besta fauloval ve vápně Volfa a Michal Kvěch penaltu proměnil a ukončil tak bohaté střelecké hody – 4:10.

Rohy: 7:5, ŽK 0:1 (Besta), rozhodčí Kaštánek.

Sestava Záhoří: Michal Kápl (46. Novotný) – Hauser, Kořán, Hendrych, Bláha – Malý, Němec, Michal Kvěch, Sup – Martin Kvěch, Volf. Střídali: Alexandr, Šimek, Hadraba a Blažek. Trenér Jiří Peroutka.

Současní a bývalí hráči českého i slovenského ligového fotbalu:

Milan Flaška – talentovaný brankář mladšího dorostu Benešova

Pavel Besta – Baník Ostrava, Žižkov, Ružomberok, Luton Town – Anglie, bývalý reprezentant do 21 let.

Josef Hamouz – Liberec, FC Brno, Matersburg – bundesliga Rakousko

Zdeněk Koukal ml. – Bohemians Praha, Teplice, Žižkov, Ostrava. V minulém soutěžním ročníku nejlepší střelec Příbrami (7gólů), bývalý reprezentant do 21 let.

Zdeněk Koukal st. – Dukla Písek, Bohemians, Olomouc, Omonia Nicosia – Kypr, býv. Reprezentant olympionik, vítěz českého i kyperského poháru, semifinalista UEFA, mistr ligy 1983, současný trenér.

Matěj Štochl – útočník FK Příbram, bývalý juniorský reprezentant

Martin Vozábal  - Slavia Praha, Slovácko, Žižkov, Most, Řecko, Č. Budějovice, bývalý reprezentant do 21 let, dnes asistent trenéra Kotrby v Českých Budějovicích.